روابط عمومی- اخبار و اطلاعیه ها
آیین معارفه دانشجویان جدیدالورود دانشگاه صنعتی ارومیه برگزار شد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۱۶ | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی ارومیه، آیین معارفه دانشجویان جدیدالورود روز دوشنبه 15مهرماه در محل سالن اجتماعات شرکت توزیع برق، با حضور اعضای هیئت رئیسه دانشگاه، دانشجویان جدیدالورود و برخی اعضای هیات علمی و کارکنان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر عزیزی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه، ضمن ارائه گزارشی از پیشرفت ها و تدابیر اندیشیده شده در این حوزه، ارتقای سطح رفاهی دانشجویان از نظر فضای فیزیکی، غذای دانشجویی، سراهای دانشجویی و مسایل فرهنگی را از مهمترین برنامه های جدی حوزه دانشجویی و فرهنگی در آینده عنوان کرد. در این گزارش عنوان شد: "ظرفیت خوابگاه های ملکی که در سال های گذشته صفر بوده در سال جاری به ۲۰۰ رسیده است که پیش بینی می شود این آمار در سال آینده ۱۵ درصد افزایش یابد. با تأسیس سلف مکمل در کنار سلف یارانه ای طی ۲ ماه آینده وضعیت تغذیه دانشگاه بهبود خواهد یافت. حوزه مشاوره دانشگاه جزو حوزه های سرآمد کشور بوده که با تکیه بر تجربه مشاورین متخصص، محل مناسبی برای مراجعه دانشجویان درخصوص رفع مشکلات درسی و غیر درسی است. در حوزه تربیت بدنی، سرانه فضای ورزشی دانشگاه بیشتر از میانگین کشور بوده که با تأسیس زمین چمن در سایت جهتلو این امار بهبود خواهد یافت. انجمن های علمی دانشجویی با برنامه ریزی مناسب و با کیفیت عملکرد قابل قبولی در حال فعالیت هستند که طی دو ماه آینده نمایشگاهی با موضوع دستاورد های انجمن های علمی برگزار خواهد شد."

در ادامه مراسم، دکتر شیدایی رئیس دانشگاه، با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید و خیر مقدم به دانشجویان و خانواده های ایشان، دانشگاه را بستری مناسب، پاک و ایمن برای رشد و بالندگی دانشجویان دانست و از دانشجویان دعوت کرد ضمن آشنایی و اطلاع از قوانین آموزشی و آیین نامه ای، از این بستر علمی و پژوهشی، با برنامه ریزی صحیح به نحو احسن استفاده نمایند. در ادامه، برای آشنایی دانشجویان گزارشی از وضعیت کنونی دانشگاه از سوی ریاست محترم ارائه شد که در متن این گزارش مواردی به شرح زیر ارائه شد:
"دانشگاه صنعتی ارومیه در سال 1385 با مساحت بالغ بر ۲ هکتار در سایت بند تاسیس شد و عمده فعالیت های اموزشی و پژوهشی این دانشگاه،کماکان در محل سایت بند در جریان است. ۱۴ رشته در مقطع کارشناسی، 17 رشته-گرایش در مقطع کارشناسی ارشد و ۲ رشته-گرایش در مقطع دکتری تخصصی راه اندازی شده اند که عمدتا با رسالت تربیت نیروی متخصص برای تقویت صنایع و برای اولین بار در استان و منطقه تأسیس شده اند.
این دانشگاه به عنوان تنها دانشگاه صنعتی استان، وظیفه پذیرش ۲۰ درصد از دانشجویان روازنه استان را بر عهده دارد که از حیث این رسالت، جایگاه ششم را در کشور به خود اختصاص داده است. در حال حاضر، 2814 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل اند که از این میزان ۲۲۰۰ نفر در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند. کسب رتبه ۱۱ ام از میان ۲۷ دانشگاه صنعتی کشور از لحاظ جذب دانشجو، با توجه به سن ۱۳ ساله دانشگاه، نشان از جدیت در امر اموزش و تربیت دانشجویان دارد.
در سال ۹۷، ۴۲ درصد از فارغ التحصیلان در آزمون کارشناسی ارشد پذیرفته شدند که ۲۴ درصد در دانشگاه های روزانه و ۱۹ درصد در دانشگاه های ممتاز مشغول به تحصیل شدند.
۶۴ درصد از فارغ التحصیلان مشغول به کار شده اند که از این میزان ۱۱ درصد در بخش دولتی، ۳۳ درصد در بخش خصوصی و ۱۳ درصد بصورت خود اشتغال فعال هستند.
تا انتهای سال جاری ۹۰۰۰ متر مربع به فضای فیزیکی اضافه خواهد شد و با دوبرابر شدن سرانه فضای فیزیکی، بسیاری از مشکلات در خصوص کمبود فضا در دانشگاه مرتفع خواهد شد. علاوه براین، اضافه شدن
۲۰ هکتار در سایت جهتلو به تأمین فضاهای عرصه مورد نیاز مثل فضاهای ورزشی و سراهای دانشجویی کمک شایانی خواهد کرد. در سایت جهتلو، سالن ورزشی به عنوان یکی از مجهزترین سالن های ورزشی استان، و ساختمان ۳۲ کلاسه با محوریت پشتیبانی از مرکز کار افرینی و استقرار آزمایشگاه های مجهز به بهره برداری رسیده اند که به امید خدا، فارغ التحصیلان به زودی در این مرکز مشغول به کار خواهند شد.

در راستای ارتقا کیفیت غذای دانشجویی نیز بوفه و آشپزخانه صنعتی سال گذشته با بودجه ۲ میلیارد تومان تأسیس شده اند و کیفیت غذا با حضور اعضای هیئت رئیسه و سایر اعضای هیئت علمی در حال رصد روزانه است. در ارزیابی وزرارت علوم، نسبت دانشجو به اعضای هیئت علمی در دانشگاه نعتی ارومیه به عنوان یک شاخص مهم، ۲۵ اعلام شده است که از این منظر جایگاه ۸ ام را در میان 27 دانشگاه های صنعتی در اختیار دارد. سرانه فضا های فرهنگی و ورزشی در سال گذشته به ۱ متر مربع رسیده است که تا پایان سال جاری دو برابر می شود. تعداد اعضای علمی تمام وقت ۱۱۰ نفر بوده که از این تعداد ۳ نفر با مرتبه استاد تمام، ۲۱ نفر با مرتبه دانشیار، ۷۴ نفر با مرتبه استادیار و بقیه با مرتبه مربی مشغول به فعالیت هستند. دانشگاه در رتبه بندی پایگاه استنادی ISC از نظر تعداد مقالات معتبر منتشرشده و سایر فعالیت های پژوهشی، در رتبه ۱۳ کشوری قرار دارد و سرانه انتشار مقاله اعضای هیئت علمی دانشگاه ۲/۵ است.
حضور یکی از اعضای هیئت علمی در میان ۱ درصد از دانشمندان برتر جهان در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، کسب عنوان غرفه پژوهشی برتر در سه سال متوالی از سال ۹۵ تا 97 در نمایشگاه هفته پژوهشی استان، معرفی ۶ نفر از اعضای هیئت علمی به عنوان پژوهشگران برتر در جشنواره تجلیل از پژوهشگران در ۳ سال اخیر، راه یابی ۴ نفر از دانشجویان به مرحله دوم المپیاد علمی-دانشجویی کشور در دو سال گذشته، برگزاری مسابقات بین المللی فتح پرچم برای اولین بار در کشور و انتخاب مرکز مشاوره دانشگاه به عنوان مرکز مشاوره برتر کشور در سال گذشته از افتخارات مهم دانشگاه در سال های اخیر بوده اند."
سپس حجت اسلام و المسلمین امامی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، دانشگاه را محل ایجاد سلول های بنیادی جامعه و از مهمترین مراکز شناخت نیازهای جامعه دانست. در بخشی از سخنان ایشان آمده است:
"دانشگاهی که بدون توجه به نیاز جامعه فعالیت کند قطعا در اینده با مشکل جدی مواجه خواهد شد. دانشجو و دانشگاهی، دارای هویت مشترکی است و مخصوصا در کشور ما هویت ایرانی اسلامی، همه جامعه را دور خود جمع می کند و اگر بخش کوچکی بر خلاف حرکت جامعه حرکت کند، آسیب خواهد دید.
بعضی ها در خواب و رویا می بینند و می خواهند دانشجو و دانشگاهی موجودی منفعل و بی خاصیت شود و نسبت به جامعه بی اهمیت شود و حیات خود را از دست بدهد.
دانشگاه و دانشجویی که نسبت به مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی خود بی اهمیت باشد، دانشگاه و دانشجو مرده و بی روح است."
ایشان دانشجویان را به هشیاری در قبال فعالیتها و تبلیغات منفعت طلبانه برخی فعالان سیاسی، و دقت در تشخیص برخی وعده های تبلیغاتی از سوی منفعت طلبان دعوت نمود. 
همچنین عنوان کرد:
با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی، دانشگاه با دو کاروان رهسپار کربلا خواهد شد.

در پایان مراسم، برخی از رتبه های ممتاز آزمون کارشناسی ارشد و دانشجویان برگزیده المپیادهای ورزشی تقدیر به عمل آمد.


نشانی مطلب در وبگاه روابط عمومی:
http://uut.ac.ir/find.php?item=24.1098.3719.fa
برگشت به اصل مطلب