برگشت به دانشگاه صنعتی ارومیه
   [صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
معرفی رشته ::
اشخاص::
اخبار و رویدادها::
انجمن علمی::
قوانین و آئین نامه ها::
تالارهای بحث و گفتگو::
تماس با ما::
تسهیلات وبگاه::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
نظرسنجی
از سایت جدید راضی هستید؟
بلی
خیر
   
:: معرفی رشته مهندسی کامپیوتر ::

شعار متخصصان کامپیوتر: «انسان باید بیندیشد ولی ماشین باید کار کند.»

نیمه دوم قرن بیستم را عصر کامپیوتر نامیده اند زیرا استفاده از کامپیوتر و برنامه های آن در تمام سازمان ها، کارخانجات، ادارات و منازل رسوخ کرده است. به عبارتی کامپیوتر در تمامی مراحل زندگی انسان مدرن تاثیر گذار شده است و انسان روز به روز وابستگی بیشتری به این تکنولوژی ارزان ، راحت و سریع پیدا می کند. طبق تعریف سازمان ملل متحد، معنی و مفهوم سواد در قرن حاضر تغییر کرده و دیگر سواد فقط به مفهوم توانائی خواندن و نوشتن متنها نیست. « باسوادی عبارتست از : توانایی شناخت٬ درک٬ تفسیر٬ ساخت٬برقراری ارتباط و محاسبه در استفاده از مواد چاپ‌شده و نوشته‌شده مربوط به زمینه‌های گوناگون. »

باسوادی زنجیره آموزشی را، که توانایی رسیدن به اهداف توسعهٔ دانش و پتانسیل شرکت کامل در جامعه‌ای بزرگتر را برای یک فرد فراهم می‌کند٬ دربر دارد. کامپیوتر ابزاری است که این امکان را در اختیار ما قرار داده که بتوان با سرعت و راحتی بیشتری خود را با پیشرفت های روز دنیا وفق داده و عضوی از جامعه اطلاعاتی نوین شد. می توان گفت در آینده اگر کسی کامپیوتر نداند بیسواد خواهد بود.

رشته مهندسی کامپوتر یکی از کارسازترین ، کاربردی ترین و محبوب ترین رشته های دانشگاهی است و امروزه بعنوان یک علم مستقل، پیشرو و کارآمد در زمان مطرح است و در زمینه های بسیار متنوعی کاربرد دارد و پیشرفت بسیاری از علوم تا حد بسیار زیادی به علم کامپیوتر وابسته است کمتر علم و صنعتی را می توان نام برد که به نحوی وابسته به کامپیوتر نباشد.

رشته کامپیوتر در کشور ما از سال 1349 به بعد با ایجاد اولین رشته های آمار و کامپیوتر، ریاضی، کاربرد کامپیوتر و نرم افزار کامپیوتر در دانشگاههای تهران، صنعتی شریف، مشهد و مدرسه عالی کامپیوتر مورد توجه قرار گرفت.هدف از دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر، تربیت کارشناسانی است که در زمینه ی تحلیل، طراحی، ساخت و راه اندازی دستگاهها ، مجموعه های سخت افزاری و سیستم های نرم افزاری جدید خبره بوده و می تواند در آنالیز، شناخت مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری موجود ، ارائه روشهای بهره برداری، نگه داری، عیب یابی، اصلاح و توسعه سیستم ها فعالیت نماید. در حال حاضر کمبود نیروی متخصص در این رشته یکی از مشکلات اصلی کشور ماست و در صورت عضویت ایران در WTO کمبود نیروهای متخصص کامپیوتر بیشتر و بیشتر حس خواهد شد. امکان ادامه تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا وجود دارد یکی از مزایای مهم این رشته دامنه وسیع اشتغال در سراسر کشور و دنیاست.

دفعات مشاهده: 18236 بار   |   دفعات چاپ: 1757 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 219 بار   |   0 نظر
>
دانشکده مهندسی فناوری اطلاعات و کامپیوتر IT & Computer Engineering
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 44 queries by YEKTAWEB 4549