کارگاه‌ ساختمان پوشاک

 | تاریخ ارسال: 1402/7/25 | 

این کارگاه با هدف آشنایی دانشجویان با نرم‌افزارهای طراحی الگو، اصلاح و تکمیل الگو، سایز بندی و مارکر چینی و نحوه کاربرد آن از مرحله طراحی الگو تا تهیه فایل مارکر جهت برش پارچه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پوشاک جز یکی از مهم‌‌ترین بخش‌های یک جامعه و جمعیت می‌باشد. اهمیت این موضوع به حدی است که مهندسین نساجی نیز نمی ‌توانند از این اهمیت غافل بمانند که طبق همین موضوع در این کارگاه دانشجویان بطور کامل به بررسی ساختمان یک لباس و مراحل تولید آن می‌پردازند که بر اساس این هدف با طراحی یک الگوی جدید و تغییرات مختلف آن برا ایجاد انواع الگوی مختلف برای گروه‌های سنی مختلف و تاثیر آنها بر ظاهر لباس آموزش می‌بینند و طبق این آموزش توانایی تولید انواع لباس برای مردان و زنان (لباس‌های روزمره، رسمی، ورزشی، مشاغل و ....) را بدست می‌آورند و از طرفی نیز با آشنایی دقیق این موضوع می‌توانند به مدیریت اصولی یک مارکر چینی برای بدست آوردن بیشترین بازدهی برای یک خط تولید یا کارگاه دست یابند.
طبق همین اهداف آموزشی، این کارگاه‌ هم‌اکنون دارای انواع کاملی از تجهیزات به جهت افزایش کیفیت آموزشی هست.
علاوه بر فعالیت ‌های آموزشی، این کارگاه‌ محل انجام پروژه‌های پایانی دانشجویان نیز می‌‌باشد که بر همین اساس دانشجویان برای انجام کارهای تحقیقاتی و عملیاتی از آن استفاده می‌کنند.

 


در جدول‌های ذیل لیست دستگاه‌های حال حاظر این کارگاه ها بعلاوه موارد استفاده هر یک از ماشین‌ها و دستگاه‌ها نوشته شده است.
نام دستگاه

شرکت سازنده

مدل

قیچی عمود بر

JKS

 ۱۰۸-۵

یکی از ابزار های اولیه در صنعت پارچه، قیچی است. با توجه به افزایش تقاضا و نیاز به تولید انبوه لباس، رفته رفته قیچی های قدیمی جای خود را به قیچی های صنعتی و برقی داده‌اند. این قیچی توانایی برش انواع پارچه بصورت عمودی به ارتفاع ۵ اینچ یعنی ۱۲.۷ سانتی متر را دارد. بیشترین کاربرد قیچی عمودبر ۵ اینچی برای انواع پارچه جین، شلوار و پیراهن کتان، شلوار و پیراهن پارچه ای و کت و شلوار است. همچنین این قیچی برقی برای لباس های بچگانه، لباس زیر، تریکو، چرم و لباس ورزشی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.


 

 

نام دستگاه

شرکت سازنده

مدل

اتو بخار ۳.۵ لیتری سیلتر

مگما Magma

۱۰۳۵

اتو بخار مدل ۳/۵ لیتری مگما سیلتر از محصولات شرکت سیلتر، یک مدل رایج اتوی بخار در دنیا است که برای اتوی انواع پارچه های حریر، پارچه معمولی، پارچه ضخیم، پارچه نازک مناسب است. عملکرد مناسب، قوی و کم مصرف این مدل از سری اتوهای بخار رایج موجب محبوبیت این مدل گردیده است. اتوی با کیفیت بدون برق انداختن (شفق روی پارچه) یا آسیب به پارچه و سرعت عمل بیشتر و بخار فشرده و همچنین عایق صد در صد نسوز موجب شده تا کاربردهای گوناگون بکار برده شود.


 

 

نام دستگاه

شرکت سازنده

مدل

میز مکش ژانت دار

ماکان / Makan

۱۰۳۵

میز مکش در واقع یک میز اتو است که به سیستم مکش هوا قوی و المنت تعبیه شده است موجب افزایش بهره وری و کیفیت مناسب زمان اتو کشی محصولات می‌گردد. این قابلیت‌ها کمک می‌کند که عملیات اتوکشی لباس و پارچه و یا چسباندن لایی چسب روی پارچه خیلی راحت تر و با کیفیت تر انجام شود. میزهای مکش دارای یک پدال هستند که با فشردن آن، سیستم مکش هوا فعال شده و پارچه رو به سطح میز می‌چسبند.نام دستگاه

شرکت سازنده

مدل

چرخ خیاطی صنعتی راسته دوز

جک / Jack

 F۱۰

از این چرخ برای دوخت راسته برروی پارچه استفاده می‌شود و معمولا در کارگاه‌ها برای دوخت در تعداد بالا از آن استفاده می‌کنند. این چرخ‌ها به دوخت مستقیم پارچه در مقدار و تعداد زیاد می‌پردازد و سرعت کار را بسیار بالا می‌پرد. کیفیت و دقت دوخت با استفاده از این چرخ‌ها بسیار بالا است و راندمان و سرعت کار روند مناسب‌تری دارد.
این مدل بعنوان چرخ خیاطی موتور مستقیم هست. این چرخ‌ها فاقد تسمه برای انتقال نیروی مکانیکی هستند و قابلیت نظیم جایگاه سوزن را دارند. موتور این چرخ‌ها بسیار پرقدرت است در عین حال مصرف انرژی بسیار پایین و راندمان بالایی دارند. برای دید واضح تر این چرخ‌ها دارای یک چراغ ال ای دی هستند و همچنین صدای بسیار کمی دارند که باعث بهبود کیفیت در استفاده کاربر از آن می‌شود.


 

نام دستگاه

شرکت سازنده

مدل

چرخ خیاطی صنعتی راسته دوز تک سوزن کامپیوتری

جک / Jack

 A۴

از این چرخ برای دوخت راسته برروی پارچه استفاده می‌شود و معمولا در کارگاه‌ها برای دوخت در تعداد بالا از آن استفاده می‌کنند. این چرخ‌ها به دوخت مستقیم پارچه در مقدار و تعداد زیاد می‌پردازد و سرعت کار را بسیار بالا می‌پرد. کیفیت و دقت دوخت با استفاده از این چرخ‌ها بسیار بالا است و راندمان و سرعت کار روند مناسب‌تری دارد.
این مدل چرخ خیاطی راسته دوز کامپیوتری هست. پیشرفته‌ترین نوع این چرخ های راسته دوز نوع کامپیوتری آن است. از قابلیت‌های چرخ کامپیوتری می‌توان به قابلیت برنامه ریزی برای دوخت خودکار در انواع مختلف اشاره کرد. همچنین این چرخ‌ها دارای سیستم شمارش تعداد دوخت هستند که در دقت بالای دوخت کمک بسزایی می‌کند. این چرخ‌ها تمامی قابلیت‌های انواع دیگر را به همراه ویژگی‌های بسیار زیاد دیگر دارند که برای تولیدهای زیاد بسیار مناسب هستند.


 

نام دستگاه

شرکت سازنده

مدل

چرخ خیاطی صنعتی سردوز

جک / Jack

 E۳

سردوزها دستگاه هایی شبیه به چرخ خیاطی هستند که برای دوخت لبه های پارچه مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین در ساختار این سردوزها تیغه ای بسیار تیز و برنده تعبیه شده که بخش های اضافی پارچه را برش می‌زند و شکلی هماهنگ و یکنواخت را به آن می‌بخشد. سردوزها دارای تعداد نخ های مختلفی هستند از جمله سردوز ۳ نخ و ۴ نخ و ۵ نخ .


  

نام دستگاه

شرکت سازنده

مدل

چرخ خیاطی صنعتی میاندوز

جک / Jack

استفاده از چرخ خیاطی میان دوز بیشتربرای دوخت و دوزهای حرفه ای و کارگاهی به کار برده می‌شود . برای تمیز دوزی در خیاطی از این نوع چرخ‌ها استفاده می‌کنند. دوخت میانه پارچه را نیز به سادگی انجام می‌دهند که می‌توان از آن بهره برد و بیشتر جهت دوخت لبه پایینی و لبه استین انواع تی شرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.


 

نام دستگاه

شرکت سازنده

مدل

چرخ خیاطی 

کاچیران

یاسمین ۵۰۲

این چرخ بیشتر بعنوان چرخ خیاطی گلدوزی رایج است ولی برای برای ۲۲ مدل حاشیه‌دوزی می‌توان استفاده کرد که اعم از دوخت های ساده دوزی، گلدوزی، تکه دوزی، زیپ دوزی، سردوزی، پس‌دوزی، دگمه و جای دگمه، زیپ‌‌دوزی، ابردوزی و دوخت لبتو و انواع دیگر دوخت‌ها استفاده کرد که در نتیجه می‌توان به عنوان دستگاهی برای دوخت نیمه‌حرفه‌ای نیز از آن استفاده کرد. دوخت های این دستگاه با کیفیت، محکم و زیبا هستند و در عین حال دستگاه عملکرد مناسب، قوی، کم لرزش و کم صدایی دارد.


 

 

آذربایجان‌غربی، ارومیه، بلوار جام‌جم، ابتدای جاده بند، دانشگاه صنعتی ارومیه، دانشکده‌ی محیط زیست
گروه آموزشی مهندسی نساجی

 دفعات مشاهده: 149 بار   |   دفعات چاپ: 30 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

کد پستی : 17165-57166

صندوق پستی : 419-57155

فکس : 04431980251

ارتباط مستقیم با ریاست : po@uut.ac.ir

پست الکترونیکی : info@uut.ac.ir

آدرس : آذربایجان غربی، ارومیه، ابتدای جاده بند، بالاتر از گلشهر 2

کانال اطلاع رسانی رسمی دانشگاه : @daneshgah_uut

پیوندهای تصویری
copyright@2019.Urmia University of Technology