برگشت به دانشگاه صنعتی ارومیه
   [صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با روابط عمومی::
روابط عمومی دانشگاه::
مدیریت و کارکنان::
اخبار و اطلاعیه ها::
آشنایی با دانشگاه صنعتی ::
فرم ها::
نشریات::
آلبوم عکس::
تلفن های دانشگاه::
تماس با ما::
آرشیو اخبار و اطلاعیه ها::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
آخرین مطالب بخش
:: دکتر محمد سیروس آذر به مرتبه استادی ارتقا یافت
:: قرار گرفتن نام سه نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی ارومیه در جمع دانشمندان ۲ درصد پراستناد جهان در سال ۲۰۱۹
:: اطلاعیه ثبت درخواست میهمانی و انتقالی
:: مرکز زبانهای خارجی دانشگاه با تخفیفات دانشجویی ثبت نام می کند
:: مسابقه فرهنگی به مناسبت هفته دفاع مقدس
:: برگزاری نخستین مراسم هیئت مذهبی دانشگاه
:: اداء دین دانشگاه صنعتی ارومیه به آرمان بلند آزادی قدس شریف
:: دسترسی به آخرین فهرست نشریات نامعتبر و جعلی خارجی اعلامی توسط وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری
:: جلسه تبیین و آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان برگزار شد
:: آئین نامه جدید عضویت و اعطای وام با شرایط جدید در صندوق رفاه اعضای هیئت علمی و کارکنان
:: برنامه استخر اساتید و کارکنان دانشگاه
:: ثبت نام اینترنتی وام های صندوق رفاه دانشجویی نیمسال دوم سالتحصیلی 96-1395
:: ثبت نام وام دکتری صندوق رفاه دانشجویان مرحله اول سه ماهه زمستان (دی، بهمن واسفند)
:: کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه بخشی از سبد ارزاق شب یلدای خود را به کودکان بی سرپرست اهدا کردند
:: چند جلد کتاب توسط دکتر ایوب بارسم ممقانی به دانشگاه صنعتی ارومیه اهدا شد
:: میزان آشنایی جامعه علمی کشور با مصادیق تخلفات علمی
:: دکتر محمد سیروس آذر دانشیار گروه مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی ارومیه به عنوان پژوهشگر برتر استان آذربایجان غربی انتخاب شد
:: رئیس دانشگاه از نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان و غرفه دانشگاه بازدید کرد
:: پژوهشگران و فناوران برتر استان آذربایجان غربی تجلیل میشوند
:: دستور العمل نحوه بررسی تخلفات پژوهشی
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: اطلاعیه ثبت نام پنجاه و نهمین سال جایزه بنیاد البرز
:: اسامی پذیرفته شدگان بدون آزمون سهمیه استعدادهای درخشان در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی ‌ارومیه برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱‌
:: برنامه زمانبندی برگزاری دوره ارتقا پایه برق ۲به۱
:: نحوه شرکت در کلاس های آنلاین نظام مهندسی
:: برنامه زمانبندی برگزاری دوره ارتقا پایه برق ۳به۲
:: برنامه زمانبندی برگزاری دوره ارتقا پایه مکانیک ۳به۲
:: برنامه زمانبندی برگزاری دوره ارتقا پایه مکانیک ۲به۱
:: اطلاعیه‌ قابل توجه دانشجویان کلیه مقاطع تحصیلی دانشگاه
:: برنامه زمانبندی برگزاری و گروهبندی دوره ارتقا پایه اجرا ۳به۲
:: برنامه زمانبندی برگزاری دوره ارتقا پایه اجرا ۲به۱ گروه۱
:: دستورالعمل جامع آموزش مجازی دانشگاه صنعتی ارومیه نیمسال دوم ۱۴۰۰-۱۳۹۹
:: برنامه زمانبندی دوره عمران نظارت ۲به۱
:: طراحی وب سایت مرکز کارآفرینی دانشگاه توسط مرکز داده و خدمات ماشینی
:: برنامه زمانبندی دوره عمران نظارت ۳به۲
:: برنامه زمانبندی برگزاری دوره HSE ارتقا ۲به۱
:: برنامه زمانبندی دوره HSE ارتقا ۳به۲ نظام مهندسی
:: برنامه زمانبندی و گروهبندی دوره کارآموزی صلاحیت اجرا
:: زمانبندی و گروهبندی دوره HSE صدور تمدید گروههای ۴الی۷
:: برنامه زمانبندی اجرای دوره های HSE ۸ ساعته صدور و تمدید
:: اطلاعیه شروع و نحوه برگزاری دوره های آنلاین نظام مهندسی تابستان ۹۹
:: طرح کلی زندگانی حضرت فاطمه زهرا (س) بر پایه عقلانیت، معنویت، عدالت و مجاهدت استوار است که همان مولفه های اصلی اسلام ناب محمدی هستند ::
 | تاریخ ارسال: 1399/10/24 | 

حجت الاسلام والمسلمین منصور امامی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه صنعتی ارومیه که به مناسبت ایام عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها  در محل آمفی تئاتر دانشگاه برگزار گردید به ایراد سخنرانی در خصوص سیره زندگانی حضرت فاطمه (س) پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین امامی در این سخنرانی به تبیین سیره دخت نبی اکرم(ص) پرداخته و گفت:اگر ازدیدگاه قرآن کریم به حضرت زهرا بنگریم ایشان همان کسی هستند که آیه تطهیر در شان ایشان نازل شده است واین آیه گواهی می دهد به طهارت بانوی بزرگوار و عصمت ایشان و اینکه خداوند ایشان را پسندیده است إنّما یرید الله لیذْهب عنْکم الرّجْس أهْل الْبیت و یطهّرکمْ تطْهیراً

همچنین در سوره کوثر که عباراتی بسیار شگفت انگیز و خاص در شان و منزلت حضرت فاطمه (س) آمده است که گویا قرار است کوثر شخصیتی بی نظیر شود. علمای شیعه و سنی در این باره گفته اند که کوثر همان مصداق حضرت زهرا (س) است. همچنین درمورد آیه مودت "ذلک الّذی یبشّر الله عباده الّذین آمنوا وعملوا الصّالحات قل لّا أسْألکمْ علیه أجْرًا إلّا الْمودّه فی الْقرْبی ومن یقْترفْ حسنهً نّزدْ له فیها حسْنًا إنّ الله غفورٌ شکور"  از حضرت محمد (ص) پرسیدند که منظور از قربی که در آیه مودت آمده و برما واجب شده، چه کسانی هستند و حضرت فرمودند: علی و حسن و حسین و فاطمه.

زمخشری از علمای اهل سنت نقل می کند که پیامبر میفرمایند: هرکس در محبت آل پیامبر از دنیا برود شهید است و هرکس در محبت آل پیامبر از دنیا برود توبه کننده از دنیا رفته و هرکس در محبت آل پیامبر از دنیا برود خداوند گناهش را می آمرزد.

حجت اسلام امامی در ادامه به احادیثی از پیامبر اسلام وائمه طاهرین درباره حضرت زهرا سلام الله علیها اشاره کرده و افزودند:نقل شده است وقتی امامصادق(ع)مطلع شدند یکی از صحابه نام فرزند خویش را فاطمه انتخاب کرده است فرمودند که او را نزنید و آزار ندهید که نامش فاطمه است. یعنی حضرت می خواهند احترام به این شخصیت را به عالم نشان دهند ولو آنکه اسم ایشان فاطمه باشد و چه برسد به عزت و بزرگی ایشان.پیامبر اسلام درباره صدیقه کبری می فرموردند: "فداک ابوک" یعنی پدرت فدایت شود.اهل بیت اهل اغراق نبودند و قطعا حاضربودند برای ایشان خودشان را فدا کنند. در جای دیگر فرموده اند: فاطمه بخشی از وجود یا تمام وجود پیامبر است و شاید مکتب رسالت وابسته به حضرت زهرا (س) است و یا اینکه پیامبر (ص) می فرمایند:هرجا مشتاق بهشت می شدم عطر زهرا(س) مرا به بهشت می برد.

حضرت فاطمه (س) نماد ایمان خالص به خداوند است. در روایات بسیاری هم نقل شده است که ایشان دارای مقام شفاعت هستند.ایشان همسری نمونه بودند که می توانیم از ایشان در این زمینه الگو برداری کنیم. امیرالمونین علی (ع) به خداوند سوگند خورده اند که حضرت فاطمه هرگز ایشان را عصبانی نکرده است و در هیچ مساله ای از من نافرمانی نکردند و هرگاه به ایشان نگاه می کردم هرچه غم و غضه داشتم از بین می رفت. اگر نگاهی به سیره تربیتی خانم فاطمه زهرا (س) داشته باشیم، یکی از مهمترین نکاتی که می توانیم از آن استخراج کنیم بحث خدامحوری و نه خودمحوری است. یکی از مشکلات اساسی امروز ما در محیط خانه و کار، باور نداشتن به همین است. اگر در خانه مردی و یا زنی بگوید حرف، حرف من است، منجربه مشکل در خانواده خواهد شد. اصلی ترین تفاوت خانواده اسلامی با سایر خانوده ها در این است که در خانواده های اسلامی محور اصلی خداوند متعال است. یکی از ویژگی های اصلی زندگی امام علی(ع) چه در آغاز زندگی مشترک با خانم فاطمه زهرا (س) و چه در زمانی که زمامدار حکومت بودند، ساده زیستی ایشان بود. حضرت زهرا (س) و امام علی (ع) فرهنگ ایثارگری داشتند، یعنی خیر دیگران را بر خود مقدم میشماردند. هرجایی که روحیه از خودگذشتگی بین مردم وجود داشته باشد، آن جامعه پیشرفت خواهد کرد. در علم روانشانسی امروز هم توصیه شده است که بیش از آنچه که بدست می آوری، بذل و بخشش کن و این حال روحی تو را بهبود خواهد داد. میبینم که حتی حضرت زهرا (س) لباس عروسی خود را در روز ازدواجش می بخشد. این یعنی اوج آروزهای مادی را با یک لذت برتر مبادله کردن. لذتی که خداوند عطا می کند.ما حتی به نحوه خطاب قرار دادن امام علی (ع) از سوی حضرت فاطمه (س) را باید مورد توجه قرار دهیم که ایشان را ابالحسن صدا میکردند و میگفتن روحم به فدای روح تو، و جانم به فدای جان تو. در خانه این دو بزرگوار تقسیم کار وجود داشت، و امام علی (ع) در کارهای منزل به حضرت فاطمه (س) کمک می کردند. پیامبر در این باره فرموده اند که خدا توفیق کمک به همسر در منزل را به کسی می دهد که توفیق شهادت هم داشته باشد. این خاندان، خاندان علم است. همانطور که در خطبه فدکیه میبینیم حضرت فاطمه (س) چگونه ژرف و عمیق در خصوص مساله توحید سخن می گویند. حضرت فاطمه (س) حضور موثر در جامعه داشتند. از ویژگی های دیگر آن حضرت می توان به کرامت ایشان اشاره کردوحاصل همین کرامت تربیت فرزندان عزتمندی همچون امام حسن (ع) و امام حسین (ع) است.

وقتی حضرت زهرا دعا می کردند میفرمودند خدایا دین من را صالح گردان، دینی که مرا نگه داشته است، دنیای مرا اصلاح کن، دنیایی که معاش من در آن است، آخرتم را اصلاح کن، آخرتی که بازگشت من به آن است، زندگانی مرا مایه زیادت خیر قرار بده. این دعا نشان میدهد که آن حضرت یک نگاه جامع به زندگی داشتند.

اگر بخواهیم یک طرح کلی از زندگانی حضرت فاطمه (س) داشته باشیم، می توانیم به چهار مورد اشاره کنیم: عقلانیت، معنویت، عدالت و مجاهدت. این چهار مولفه، همان مولفه های اصلی اسلام ناب محمدی هستند.


 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 222 بار   |   دفعات چاپ: 12 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
روابط عمومی publicrelations
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 44 queries by YEKTAWEB 4269