چگونه مانند یک فرد باهوش زندگی کنیم؟

 | تاریخ ارسال: 1395/11/25 | 

چگونه مانند یک فرد باهوش زندگی کنیم؟

با هم نگاهی داشته باشیم به  انتخاب ها و عادات روزمره افراد باهوش که به راحتی موفقیت را به سوی‌شان سوق می دهند:

AWT IMAGE

۱- موفقیت را با میزان پول نمی‌سنجند

افراد باهوش، موفقیت خود را با شادی و آرامش درونی می‌سنجند نه با پول. آنها میدانند  که داشتن امنیت مالی باعث گشوده شدن موقعیت‌های شغلی جدید و کمبود استرس می‌شود اما به این درک رسیده‌اند که پول نمی‌تواند باعث خوشحالی واقعی ش+ود و شادی واقعی را بدون وابستگی به عوامل بیرونی ، در درون خود ایجاد می کنند.

۲- روزشان را بدون هدف و برنامه آغاز نمی‌کنند

افراد باهوش اهداف آینده ی دور و نزدیک خود را به شکل واضحی مشخص نموده اند و برای هر روزشان نیز برنامه‌ریزی دقیقی دارند تا بتوانند به هدف اصلی خود در دراز مدت دست یابند. آنها به طور کامل از اهمیت «ساعت طلایی»، که در واقع  نخستین ساعت پس از بیدار شدن است، آگاهند.

 ۳- معتقدند نقطه تکامل نهایی برای یک پروژه، وجود ندارد

افراد باهوش، پس از رسیدن به تکامل در هر بخشی، باز هم دست از رشد و بهبود نمی‌کشند. آنها دریافته‌اند که صرفا رسیدن به تکامل در هر کار نیست که ارزش دارد، بلکه مهم، تجربیاتی است که در طول انجام کار به‌دست می‌آید. از این تجربیات می‌توان در اهداف و پروژه‌های بسیار دیگری کمک گرفت.

۴- اجازه نمی‌دهند توسط افراد منفی‌نگر احاطه شوند

زمانی که در کنار افراد منفی نگر قرار بگیرید، تفکرات منفیشان به راحتی می‌تواند به شما نیز منتقل شود. افراد موفق به هر شکلی که شده از اشخاص منفی نگر دوری می‌کنند و در عوض، تلاش دارند با اشخاص مثبت‌اندیش معاشرت بیشتری پیدا کنند تا آنها نیز بتوانند الهام‌بخش‌شان باشند.

۵- به قسمت منفی ماجرا تمرکز نمی‌کنند

افراد باهوش اجازه نمی‌دهند افکار منفی باعث شکست‌شان شود. زمانی که با مشکلی روبه‌رو می‌شوند، با استفاده از تجربه‌ی خود به سرعت به بخش مثبت ماجرا اندیشیده و به خود می‌گویند بارها مشکلات اینچنین بسیاری را پشت سر گذاشته‌ام. این دسته از افراد به جای تمرکز بر مشکلاتی که شاید در میان راه پیدا شود، تمام تمرکز خویش را بر روی موفقیت‌شان در هر امری می‌گذارند.

۶- پس از شکست، آرام نمی‌نشینند

افراد باهوش می‌دانند که شکست، راهی است که برای رسیدن به پیروزی طی می‌شود و به آنها همانند موقعیت‌هایی برای یادگیری و رشد می‌نگرند. آنها می‌دانند که هرچند بار هم که باخت را تجربه کنند، تا زمانی که بار دیگر برخاستن و تلاش کردن را پیشه‌ی راه خود کنند، واقعا شکست نخورده‌اند.

۷- فکرشان بر روی مشکلات متمرکز نخواهد ماند

افراد باهوش بیش از حد به مشکلات تمرکز نمی‌کنند و در عوض، پس از تحلیل اوضاع، سریعا از هیجانهای منفی مشکلشان دور می‌شوند و روی راه حل ها متمرکز می شوند..زمانی که بر روی مشکلات خود به شکل کامل تمرکز کنید، رفتارتان با استرس و ناراحتی همراه خواهد شد؛ همین موضع سبب می‌شود تا مشکلات بسیار بیشتری نیز بر سر را‌ه‌تان قرار گیرند. از سوی دیگر تمرکز بر راه‌حل‌ها و اقدامات، سبب می‌شود تا روحیه‌ای بهتر بیابید و افکارتان نیز به سوی مثبت شدن حرکت کنند

8- موفقیت دیگران، باعث برانگیخته شدن حسادت‌شان نمی‌شود

افراد باهوش معتقد هستند که موفقیت برای همه و به اندازه کافی وجود دارد تا بتوانند آن را کسب کنند. می‌دانند که هر چقدر افراد خوشحال و موفق تر در این کره خاکی وجود داشته باشند، زندگی بهتر خواهد شد. اگر شخص دیگری قادر به انجام کاری شود که آنها نتوانسته‌اند انجام دهند، به جای حسادت، از وی قدردانی می‌کنند.

9- عزیزان خود را فراموش نمی‌کنند

افراد باهوش می‌دانند که کار، بسیار مهم است اما هیچگاه حاضر نیستند خانواده و عزیزان خود را فدای کارشان کنند. و با یک برنامه ریزی و اولویت بندی دقیق از بودن در کنار خانواده و عزیزانشان انرژی میگیرند.

10- قدرت سرگرمی و خوشحالی را دست‌کم نمی‌گیرند

افراد باهوش می‌دانند چطور آرامش داشته و به سرگرمی‌های‌شان بپردازند. آنها می‌دانند با استراحت، باطری‌ وجود خود را برای به سرانجام رساندن پروژه‌های‌شان شارژ کرده‌اند.

11- در مورد سلامتی‌شان غفلت نمی‌کنند

با سلامتی، می‌توان از لحظات زندگی لذت برد؛ افراد باهوش می‌دانند که اگر ازنظر فیزیکی، عاطفی و هیجانی سالم نباشند، نمی‌توانند به اهداف‌شان نزدیک شوند.

۱2- اهداف نامعین تعریف نمی‌کنند

اهدافی که افراد باهوش برای خود تعریف می‌کنند، قابل اندازه‌گیری و مشخص هستند. می‌دانند دقیقا چه می‌خواهند و چه زمانی به آن خواهند رسید. داشتن هدفی مشخص، باعث می‌شود بدانید چقدر از راه را طی کرده‌اید و تا رسیدن به مقصودتان چقدر باقی مانده است؛ از همین رو، دیگر از خود نمی‌پرسید «پس چه زمانی نتیجه خواهم گرفت؟

۱3- در گذشته زندگی نمی‌کنند

افراد باهوش درک می‌کنند که گذشته، تمام شده و دیگر آن لحظه وجود ندارد و  اگر تمرکزشان بر روی اتفاقات گذشته باقی بماند زمان حالشان را نیز از دست خواهند داد. آنها میدانند اگر در گذشته آسیب دیده‌اند ، حال در  زمان دیگری هستند و مرور بر گذشته صرفا باید جهت تجربه اندوزی و گرفتن درس عبرت باشد.

14- در برابر تغییر مقاومت نمی‌کنند

برنامه‌ریزی، استراتژی و تاکتیک‌ها عوض می‌شوند؛ افراد باهوش به جای ناامید و ناراحت شدن، سریعا خود را با وضعیت موجود هماهنگ می‌کنند زیرا رسیدن به اهداف‌شان برای آنها مهم‌تر از هر چیز دیگریست.

15- یادگیری برای آنها متوقف نمی‌شود

افرادباهوش، برای خو دمشاور و یا راهنماهایی دارند که در زمان به چالش کشیده شدن، به سراغ‌شان می‌روند. آنها همواره در حال یادگیری هستند و برای بهبود شیوه‌ی زندگی خود، تلاش می‌کنند و در اوج موفقیت نیز از معجزه مشورت گرفتن از دیگران غافل نمیشوند.

16- روز خود را بدون شکرگذاری به پایان نمی‌برند

افراد باهوش همواره برای نعمت‌های کوچک و بزرگ در زندگی‌شان، سپاسگزار هستند. پیش از خواب، تفکر در مورد همه موارد مثبتی که در زندگی وجود دارند، باعث داشتن ذهنی مثبت‌نگر و افزایش انگیزه خواهد شد.


دفعات مشاهده: 2432 بار   |   دفعات چاپ: 580 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کد پستی : 17165-57166

صندوق پستی : 419-57155

فکس : 04431980251

ارتباط مستقیم با ریاست : po@uut.ac.ir

پست الکترونیکی : info@uut.ac.ir

آدرس : آذربایجان غربی، ارومیه، ابتدای جاده بند، بالاتر از گلشهر 2

کانال اطلاع رسانی رسمی دانشگاه : @daneshgah_uut

پیوندهای تصویری
copyright@2019.Urmia University of Technology