ارتقاء ۲۲ پله ای جایگاه دانشگاه صنعتی ارومیه در رتبه بندی دانشگاه های کشورهای عضو سازمان D۸

 | تاریخ ارسال: 1402/8/23 | 
به گزارش مدیریت امور پژوهشی و فناوری دانشگاه، در تازه ترین گزارش منتشر شده از سوی ISC، در خصوص رتبه بندی دانشگاه های کشورهای عضو سازمان D۸ رتبه دانشگاه صنعتی ارومیه حداقل ۲۲ پله بهیود یافته است. 
گروه هشت کشور مسلمان درحال توسعه موسوم به D۸ که اندونزی، ایران، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه در آن عضویت دارند، از جمله پیمانهایی است که به منظور ایجاد روابط مستحکم اقتصادی و تقویت نفوذ این کشورها در بازارهای جهانی و برقراری گفتگو با گروه هشت کشور پیشرفته صنعتی G۸ با ابتکار نجم الدین اربکان نخست وزیر اسبق اسلامگرای ترکیه رسما در تاریخ ۲۵ خرداد ماه ۱۳۷۶ ( ۱۵ ژوئیه ۱۹۹۷)  در استانبول آغاز به کار کرد. گروه D۸ با برخورداری از جمعیتی حدود یک میلیارد نفر شامل نیروی کاری معادل ۴۰۰ میلیون نفر و منابع عظیم انرژی و موقعیت ممتاز ژئوپلیتیکی از عناصر لازم برای تبدیل شدن به قطبی نیرومند در سطح معادلات بین المللی بهره مند می باشد. 
بر اساس تفاهم نامه ای که میان سازمان D۸ و مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) از سال ۲۰۱۸ منعقد شده است، رتبه بندی دانشگاه ¬های عضو این سازمان به مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) واگذار شده و بر این اساس هر ساله دانشگاه های این کشورها توسط ISC رتبه بندی می شوند. به منظور رتبه بندی دانشگاه¬ های کشورهای گروه D۸در سال ۲۰۲۲، اطلاعات پژوهشی ۱۶۲۲ موسسه از کشورهای عضو این گروه در پایگاه اطلاعاتی InCites در فاصله سال‌های ۲۰۲۰-۲۰۱۸ مورد بررسی قرار گرفته است. ISC به منظور رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشورهای گروه D۸ معیارهایی مانند تعداد مقالات، تعداد استنادات، تعداد اعضای هیات علمی پر استناد، تعداد اختراعات، تعداد طرح های ارتباط با صنعت، تعداد مقالات مشترک با دانشگاه های بین المللی ، نسبت دانشجو به هیات علمی و.... را با وزن دهی مناسب برای ارزیابی و سنجش مورد استفاده قرار داده است. دانشگاه هایی که بیش از ۱۵۰ مدرک را در بازه زمانی فوق منتشر کرده بودند جامعه هدف رتبه بندی را تشکیل داده اند.   
بر اساس گزارش ISC، از میان ۱۶۲۲ دانشگاه و موسسه آموزشی و پژوهشی موجود در ۸ کشور عضو D۸ تعداد ۴۹۶ دانشگاه حائز شرایط ورود به رتبه بندی فوق تشخیص داده شده اند. از میان موسسات آموزشی و پژوهشی کشور مان  نیز تعداد ۸۰ دانشگاه و موسسه توانسته اند به این رتبه بندی ورود کنند که دانشگاه صنعتی ارومیه نیز یکی از این دانشگا هها می باشد. با تلاشهایی که اعضای محترم هیات علمی و مجموعه دانشگاه انجام داده اند رتبه دانشگاه حداقل  ۲۲ پله نسبت به سال گذشته بهبود یافته و در میان کل دانشگاه های کشورهای عضو D۸ از  جایگاه (۳۰۱-۳۵۰) سال ۲۰۲۱ به جایگاه مطلق ۲۷۹ در سال ۲۰۲۲ رسیده است. در میان کل دانشگاههای داخل کشور عضو این رتبه بندی نیز دانشگاه صنعتی ارومیه حائز رتبه ۷۰ شده و رتبه ۱۰ را میان دانشگاه های صنعتی کشور کسب نموده است.    

 


دفعات مشاهده: 380 بار   |   دفعات چاپ: 63 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کد پستی : 17165-57166

صندوق پستی : 419-57155

فکس : 04431980251

ارتباط مستقیم با ریاست :

ملاقات حضوری :دوشنبه ها 10 الی 12

ایمیل رئیس دانشگاه : po@uut.ac.ir

آدرس : آذربایجان غربی، ارومیه، ابتدای جاده بند، بالاتر از گلشهر 2

کانال اطلاع رسانی رسمی دانشگاه : @daneshgah_uut

پست الکترونیکی : info@uut.ac.ir

پیوندهای تصویری
copyright@2019.Urmia University of Technology