روابط عمومی- اخبار و اطلاعیه ها
مصاحبه با جناب اقای دکتر آرش افغان مدیر امور آموزشی دانشگاه صنعتی ارومیه

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۹ | 

    مصاحبه با جناب اقای دکتر آرش افغان مدیر امور آموزشی دانشگاه صنعتی ارومیه در تاریخ 08/03/1397

    آقای دکتر لطفاً در خصوص فرآیند امتحانات توضیحاتی ارائه بفرمائید

به نام خدا
ضمن عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای همه اساتید، کارکنان و دانشجویان گرامی از فرصتی که روابط عمومی دانشگاه در اختیار بنده قرار دادن تا بتوانم در مورد مسائل آموزشی به ویژه موضوع امتحاناتپیش رو و میهمانی ها نکاتی را یاد آور بشوم، تشکر می نمایم:
همانطور که مستحضر هستید امتحانات پایان ترم نیم سال دوم مطابق تقویم آموزشی از شنبه 19خردادماه شروع خواهد شد و تا چهارشنبه 6 تیر ماه ادامه خواهد یافت البته به استثناء روزهای پنج شنبه که امتحان برگزار نخواهد شد در حقیقت امتحانات برای بازه زمانی در دو نوبت هشت و نیم ویازده و نیم صبح برنامه ریزی شده است هنگام تدوین تقویم آموزشی سالتحصیلی 96-97 ، تداخل امتحانات با هفته آخر ماه مبارک رمضان مورد توجه بود به این ترتیب که امتحانات بعد از لیالی قدر شروع شده و برای اینکه دانشجویان روزه دار از برکات ماه مبارک رمضان بهره مند شوند هیچ امتحانی در نوبت بعداز ظهر برگزار نخواهد شد ما امسال در این بازه امتحانات بالغ بر730 عنوان امتحان در کلیه مقاطع تحصیلی برگزار خواهیم کردطبیعی است که سازماندهی و مدیریت برگزاری این حجم از امتحانات نیازمند همکاری همه حوزه های دانشگاه می باشد نه فقط اداره آموزش، من از دانشجویان عزیز چند تا درخواست دارم تا اینکه امتحانات را بتوانند به خوبی و با موفقیت بگذرانند و هم اینکه ما را در برگزاری هر چه بهتر امتحانات یاری کنند؛ یکی اینکه حتماً قبل از شروع امتحاناتتاییدیه انتخاب واحدشان را چک کنند تا در ساعت مقرر در امتحانات حضور داشته باشند چرا که غیبت در جلسه امتحانی به منزله نمره صفر در آن درس خواهد بود دوم اینکه ده دقیقه قبل از شروع آزمون در محل آزمون حضور داشته باشن و سوم در حد امکان از آوردن وسایل غیر ضروری سر جلسه امتحان امثال جزوه، کتاب، کیف و ... سر جلسه امتحانی خودداری کنند. البته امتحانات جزوه یا کتاب باز براساس نظر استاددرس از این قاعده مستثنا می باشد.
در مورد موضوع گوشی های همراه باید قبول کنیم گوشی یکی از وسایل ضروری همراه هر شخص محسوب می شود اصولاً دانشگاه مکانی را برای جمع آوری و نگه داری گوشی ها در نظر بگیرد و در غیر اینصورت اگر گوشی همراه سر جلسه امتحان آورده بشود باید حتماًخاموش باشد مطابق مقررات و البته بخشنامه وزارتی، همراه داشتن گوشی همراه روشن به منزله عدم رعایت شئونانت دانشجویی است که برابر با شیوه نامه اجرایی آیین نامه انظباطی رفتار خواهد شد.
-در مورد غیبت امتحانی نص صریح آئین نامه آموزشی غیبت در جلسه امتحانی به منزله نمره صفر می باشد تشخیص موجه بودن غیبت امتحانی برعهده شورای آموزشی دانشگاه می باشد در صورت موجه بودن درس مزبور حذف می شود البته ذکر این نکته ضروری است مطابق مصوبه شورای آموزشی دانشجویانی که سابقه بیش از 3 بار حذف عنوان امتحانی را داشته باشن مشمول غیبت موجه قرار نمی گیرند مگر در شرایط خاص و ارائه مستندات قابل قبول .
اقای دکتر لطفاً در خصوص فرآیند ثبت موقت و دائمی نمرات و ثبت اعتراض توضیحاتی را ارائه بفرمایید: فرآیند ثبت نمره در سیستم سماء از همان شروع امتحانات یعنی 19خرداد فعال می شود سیستم به گونه­ای تعریف شده است که از لحظه ثبت نمره توسط استاد به مدت 72ساعت نمره در وضعیت موقت خواهد بود و امکان نهایی کردن نمره میسر نیست در این بازه ی 72 ساعت دانشجو می تواند از طریق سیستم سماء نسبت به نمره ی اعلام شده اعتراض خود را ثبت نمایند و از اساتید گرامی انتظار می رود که در موعد مقرر به اعتراضات رسیدگی بکنند و در صورت وارد بودن اعتراض  نسبت به اصلاح نمره اقدام نمایند. پس از انقضاء مدت 72 ساعت امکان نهایی کردن نمرات میسر خواهد بود. این نکته هم قابل ذکر است تا زمانی که نمره در وضعیت ثبت موقت می باشد تاثیر آن در معدل نیمسال و کل دیده نمی شودبه محض ثبت نهایی، نمره در میانگین نیم سال و کل لحاظ می شود آخرین مهلت ثبت موقت نمرات 15 تیرماه و ثبت نهایی 18 تیرماه می باشد این مسئله مهم را یاد آور میشوم  که نمره  پس از ثبت نهایی قابل تغییر نمی باشد.
آقای دکتر لطفاً در خصوص نحوه اخذ واحد تابستانی نیز توضیحاتی را ارائه بفرمائید:
دانشگاه صنعتی ارومیه همانند دو تابستان گذشته دروس ریاضی1و2، فیزیک1و2، معادلات و زبان عمومی را به صورت مجازی از طریق اداره آموزشهای آزاد و مجازی دانشگاه ارائه خواهد داد که جزئیات آن متعاقباً به دانشجویاناعلاممی شود البته اگر دانشجویی هم علاقه داشته باشد که در شهر دیگر یا در محل سکونتشان واحد درس تابستان اخذ نمایند به شرط اینکه دانشگاه مقصد دولتی باشد می تواند با مراجعه به اداره آموزش نسبت به اخذ معرفی نامه جهت اخذ دروس در دانشگاه مقصد اقدام نماید اولویت در ارائه دروس دوره تابستان با دروس عمومی و پایه است بدیهی است اخذ دروس اصلی یا تخصصی در دوره تابستان به نظر گروه آموزشی بستگی دارد لازم به یاد آوری است واحد درس کارآموزی جزو سقف 6 واحد درس قابل اخذ در دوره تابستان به حساب نمی آید.

 

  • سامانه میهمانی و انتقال دانشجویان کارشناسی جهت ثبت درخواست ها در اردیبهشت ماه فعال بود ساز و کار بررسی درخواست ها چگونه است و دانشجویان چه موقه از نتیجه بررسی ها مطلع خواهند شد
همانگونه عنوان نمودید سامانه سجاد سازمان امور دانشجویان در اردیبهشت ماه جهت ثبت درخواست های میهمانی، تمدید میهمانی و انتقال فعال بود البته این مدت تا پنج خرداد ماه تمدید شد پس از اتمام مهلت مذکور به 131 نفر از دانشجویان دانشگاه صنعتی ارومیه در سامانه ثبت نام کردند. دانشگاههای مبداً تا 15 تیرماه فرصت دارند تا ضمن بررسی درخواست ها نسبت به اعلام نظر نهایی در خصوص درخواست های فوقالذکر اقدام نمایند. از آنجایی که مسئو لیت نظارت و حسن اجرای این آیین نامه مطابق ماده 28 آیین نامه میهمانی و انتقال در هر موسسه به عهده رئیس آن موسسه می باشد. خوشبختانه ریاستمحترم دانشگاه همواره بر مساعدت حداکثری و تسهیل فرآیند میهمانی و انتقال تاکید داشته اند و انشالله کمیته نقل و انتقلات نیز با همین دیدگاه درخصوص درخواست ها اعلام نظر خواهد کرد. در نهایت دانشجویانی که تاییدیه هر دو دانشگاه را دریافت کرده باشند می توانند در شهریورماه با اخذ معرفی نامه از دانشگاه مبدا، جهت ثبت نام در دانشگاه مقصد مراجعه کنند. درپایان این نکته را هم اضافه کنم که تا زمان تنظیم این مصاحبه 22 نفر هم دانشگاه صنعتی را به عنوان دانشگاه مقصد انتخاب نموده اند.
 آقای دکتر تقویم آموزشی سالتحصیلی 97-98 چه موقع تدوین، تصویب و به اطلاع دانشجویان و اساتید خواهد رسید؟
در حال تدوین تقویم آموزشی جدید هستیم با رعایت ضوابط آئین نامه آموزشی یعنی هر ترم تحصیلی شامل 16 هفته اموزشی و دو هفته کاری امتحانات که در صورت تایید نهایی تقویم توسط شورای آموزشی انشالله حداکثر تا پایان تیر ماه به اطلاع اساتید و دانشجویان خواهد رسید. در پایان ضمن آرزوی توفیق برای همه دانشجویان در امتحانات پایان ترم، در خواستی داشتم اون هم اینکه خواهش می کنم هنگام تکمیل فرم ارزیابی اساتید حتماً این فرم ها را با حوصله براساس واقعیات و با انصاف تکمیل کنند چرا که این ارزشیابی ها در فرآیند تبدیل وضعیت و ارتقاء اساتید موثر است
                                                                                                                                                                                                                                     
                                                                                                                                                                             روابط عمومی دانشگاه صنعتی ارومیه خردادماه 97
 
 
نشانی مطلب در وبگاه روابط عمومی:
http://uut.ac.ir/find.php?item=24.1098.3136.fa
برگشت به اصل مطلب