روابط عمومی- اخبار و اطلاعیه ها
معاون اداری، مالی وزیر علوم ازرشد 25 درصدی منابع مالی دانشگاه ها به واسطه تکمیل مدل سرانه دانشجویی خبرداد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۷/۱۸ | 
AWT IMAGEمعاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به مدل سرانه دانشجویی اظهار کرد: این مدل سال گذشته اجرا شد و با وجود نقایصی در اجرا،با کمک سازمان مدیریت برنامه ریزی 25 درصد رشد در منابع مالی صورت گرفت وامسال نقایص این مدل در کارگروهی که برای اصلاح آن تعبیه شده برطرف خواهد شد و در سال جاری شاخص کیفی نسبت استاد به دانشجو نیز به این مدل اضافه شد تا دانشگاه های کیفی متضرر نشوند.
به گزارش روابط عمومی،‌دکترمحمد حسین امید در گردهمایی معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور که صبح امروز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به برنامه ششم توسعه اظهار کرد: برخی از احکام برنامه پنجم توسعه یا برنامه‌های قبل از آن با سعی و تلاش بسیار تبدیل به احکام دائمی شده و برای این منظور تیم‌های مختلفی در دولت شکل گرفته است.
وی با اشاره به ماده 20قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر استقلال دانشگاه‌ها  گفت: ماده20قانون برنامه پنجم توسعه دارای اهمیت زیادی بود که علیرغم فراز و نشیب‌های بسیار در کارگروه سازمان مدیریت با تغییراتی به تصویب رسید و امیدواریم آنچه که در نهایت به مجلس فرستاده می‌شود قوی تر از امری باشد که در برنامه پنجم توسعه بود. زیرا نمی‌شد دانشگاه‌ها استقلال داشته باشند اما هنوز از نظر درآمدی وابسته به دولت باشند واقتضای استقلال این است که دانشگاه ها در منابع و تصمیمات مستقل باشند.
معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم در ادامه گفت: با اهدافی که در برنامه ششم توسعه دنبال می‌شود دانشگاه‌ها در عین استقلال، برای تامین منابع خود تلاش می‌کنند.
دکتر امید در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رتبه بندی دانشگاه‌ها گفت: در اغلب روش هایی که برای رتبه بندی دانشگاه‌ها وجود دارد منابع مالی، درآمد دانشگاه‌ها و سایر عواملاز شاخص‌های مهم رتبه بندی دانشگاه‌ها در جهان است اما در کشور ما اینگونه نیست. زیرا وابستگی دانشگاه‌های جهان به دولت 30 تا 40 درصد است و بخش زیادی از درآمد دانشگاه‌ها از طریق ارتباط با صنعت، واقفین، درآمدهای آموزشی و غیره تامین می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه ارتباط وزارت علوم با خیرین در دو سال گذشته ارتقا یافته است، اظهار کرد: در دو سال اخیر آموزش عالی با خیرین ارتباط خوبی برقرار کرده و این امر رشد خوبی داشته است و در حال حاضر بیش از 60 دانشگاه کشور یا دارای بنیاد خیرین فعال هستند یا بنیاد خیرین در این دانشگاه‌ها در مرحله تاسیس قرار دارد.
دکتر امید در ادامه گفت : در سال جاری مباحث مربوط به حسابداری، نظارت دقیق تر و کامل تر بر زیر ساخت‌های پروژه‌های عمرانی و غیره به طور دقیق تر دنبال خواهد شد.
وی همچنین از برگزاری دو گردهمایی در سال جاری خبر داد و گفت: امسال دو گردهمایی در زمینه بهینه سازی،‌مقاوم سازی معماری بناهای آموزشی و پژوهشی در آموزش عالی برگزار خواهد شد.
دکترامید ادامه داد: امسال در امور رفاهی نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است به طوری که در همین هفته اخیر ارائه وام مسکن به اعضای هیئت علمی پیمانی نیزبه تصویب شورای پول و اعتباررسید چراکه بیش از نیمی از اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پیمانی هستند.
وی افزود : از این به بعد وام مسکن هم به اعضای هیئت علمی رسمی و هم به اعضای هیئت علمی پیمانی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تعلق می گیرد.
معاون اداری ، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم درادامه افزود: در برنامه ششم توسعه جذب عضو هیئت علمی در دانشگاه ها با مجوز دولت است و دانشگاه ها نمی توانند بدون این مجوز هیئت علمی جذب کنند.
معاون مالی، اداری ومدیریت منابع وزیر علوم در پایان از رونمایی سامانه مالی " سام عتف"خبر داد و گفت: این سامانه در راستای شفاف سازی مسائل مالی دانشگاه‌ها ایجاد شده است و همه معاونان اداری، مالی دانشگاه‌ها می‌توانند مسائل مالی مربوط به دانشگاه خود را که مرتبط با وزارت علوم است از طریق این سامانه رصد کنند.
نشانی مطلب در وبگاه روابط عمومی:
http://uut.ac.ir/find.php?item=24.1098.1805.fa
برگشت به اصل مطلب