برگشت به دانشگاه صنعتی ارومیه
   [صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
معرفی دانشکده::
معرفی رشته::
اشخاص::
اخبار و رویدادها::
انجمن علمی::
قوانین و آئین نامه ها::
تالار های بحث و گفتگو::
تماس با ما::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: ثبت نام دوره های بازرسی سازه ای پیچ و مهره ای صنعتی و ساختمانی و بازرسی جوش به روش چشمی (VT)
:: اطلاعیه شرایط پذیرش بدون آزمون مستدعین برتر در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی ارومیه
:: آزمون ارتقاء پایه اجرا( 2 به 1) و (3 به 2 )
:: لیست دانشجویان فارغ التحصیل شده
:: فراخوان بنیاد ملی نخبگان جهت حمایت از فعالیت‌های پژوهشی استادیاران جوان
:: اطلاعیه انصراف از اسکان سرای دانشجویی
:: سومین جلسه گروه معارف اسلامی دانشگاه صنعتی ارومیه در نیمسال اول 99 – 98 برگزار گردید
:: مرکز زبانهای خارجی دانشگاه با تخفیفات دانشجویی ثبت نام می کند
:: به همت هیئت دانشجویی منتظران موعود دانشگاه برگزار شد
:: اطلاعیه معاونت فرهنگی - دانشجویی در خصوص وعده ناهار همکاران
:: معرفی رشته ::

تقسیم بندی مواد در رشته مهندسی مواد :


ﻣﻮﺍﺩ ﻣﻬﻨﺪﺳﻲ ﺷﺎﻣﻞ پنج ﺩﺳﺘﻪ ﻫﺴﺘﻨﺪ : 

      ﻓﻠﺰﺍﺕ و آلیاژها  ، ﺳﺮﺍﻣﻴﻚ ها  ،  ﭘﻠﻴﻤﺮها  ، نیمه هادی ها، و  ﻛﺎﻣﭙﻮﺯﻳﺖ ﻫﺎ


فلزات :
ﺑﻄﻮﺭ ﻛﻠﻲ ﻓﻠﺰﺍﺕ ﺷﺎﻣﻞ ﺩﻭ ﺩﺳﺘﻪ ﺁﻫﻨﻲ ﻭ ﻏﻴﺮ ﺁﻫﻨﻲ ﻫﺴﺘﻨﺪ .  ﺁﻫﻨﻲ ﻫﺎ ﺷﺎﻣﻞ : ﭼﺪﻥ ﻭ ﻓﻮﻻﺩ  ، ﻏﻴﺮ ﺁﻫﻨﻲ ﻫﺎ  ﺷﺎﻣﻞ : آلومینیوم، منیزیم، روی، تیتانیوم، مس، نیکل و بطور کلی ﺳﺎﻳﺮ ﻓﻠﺰﺍﺕ ﻭ ﺁﻟﻴﺎژﻫﺎ ﻏﻴﺮ ﺍﺯ ﭼﺪﻥ ﻭ ﻓﻮﻻﺩ  . ﺗﻬﻴﻪ ﻓﻠﺰﺍﺕ ﺍﺯ ﻃﺮﻳﻖ ﺍﺣﻴﺎء ﺳﻨﮓ ﻣﻌﺪﻥ ﻭ ﻛﺎﻧﻲ ﻫﺎ ﺍﻣﻜﺎﻧﭙﺬﻳﺮ ﺍﺳﺖ . به طور کلی فلزات هدایت الکتریکی و گرمایی خوبی دارند. فلزات و آلیاژها دارای استحکام نسبتا بالا، سفتی زیاد، انعطاف  پذیری یا شکل  پذیری مناسب، و مقاومت به شوک بالایی می باشند. آنها به ویژه برای کاربردهای ساختمانی یا تحمل کننده بار مفید هستند. با این که فلزات خالص هم گاهی استفاده می شوند، ترکیبی از فلزات که آلیاژ نام دارد باعث بهبود برخی خواص شده یا ترکیب بهتری از خواص را ایجاد می کند.
ﺳﺮﺍﻣﻴﻚ ﻫﺎ :
ﺳﺮﺍﻣﻴﻚ ﻫﺎ ﺑﻄﻮﺭ ﻛﻠﻲ ﺷﺎﻣﻞ ﺩﻭ ﺩﺳﺘﻪ ﺍﺻﻠﻲ ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ :  
 ﺍﻟﻒ : ﺳﺮﺍﻣﻴﻚ ﻫﺎﻱ ﻣﻬﻨﺪﺳﻲ (ﺷﺎﻣﻞ ﺍﻛﺴﻴﺪﻱ ﻫﺎ ﻭ ﻏﻴﺮ ﺍﻛﺴﻴﺪﻱ ﻫﺎ )
 ﺏ :  ﺳﺮﺍﻣﻴﻚ ﻫﺎﻱ ﺳـﻨﺘﻲ ( ﺷﺎﻣﻞ ﺭﺳﻲ ﻫﺎ ﻭ ﻏﻴﺮ ﺭﺳﻲ ﻫﺎ )
سرامیک ها مواد بلوری معدنی هستند.  به طور کلی به دلیل حضور تخلخل (سوراخ های ریز) سرامیک ها گرما را به خوبی هدایت   نمی کنند و قبل ازذوب باید تا دماهای بسیار بالایی گرم شوند. سرامیک ها محکم و سخت اما بسیار ترد هستند. معمولا  پودرهای ریزی  از سرامیک ها تهیه شده و با فشردن درون قالب قطعه ای از جنس سرامیک با شکل مورد نظر حاصل می شود. با استفاده از فرایندهای جدید، سرامیک ها به مقدار قابل توجهی مقاوم به شکست می شوند به طوری که می توان در کاربردهایی که بار را تحمل می کنند مانند پره های توربین از آن ها استفاده کرد. سرامیک ها استحکام فوق العاده ای در برابر فشار دارند.تراشه های کامپیوتری، سنسورها و شمع های جرقه زن، القاگرها و عایق های الکتریکی،  رنگ ها، پلاستیک ها و تایرها نمونه هایی از محل کاربرد سرامیک ها هستند. برخی از سرامیک ها به عنوان پوشش ممانعت کننده برای حفظ زیرلایه های فلزی در موتور توربین ها استفاده می شوند. سرامیک های قدیمی و سنتی برای تولید آجر، ظروف غذاخوری، لوازم بهداشتی، سنسورها (مواد مقاوم به گرما) و ساینده ها استفاده می شوند.
پلیمرﻫﺎ : 
پلیمرها معمولاَ مواد آلی هستند. آن ها با فرایند پلیمریزاسیون تولید می شوند. مواد پلیمری شامل لاستیک ها (الاستومرها) و بسیاری از انواع چسب ها می باشد. بسیاری از پلیمرها مقاومت الکتریکی بسیار خوبی دارند. هم چنین آن ها می توانند عایق حرارتی خوبی را فراهم کنند. با این که استحکام پلیمرها پایین است اما نسبت استحکام به وزن بسیار خوبی دارند. عموما برای استفاده در دماهای بالا مناسب نیستند. بسیاری از پلیمرها مقاومت خوبی به مواد شیمیایی خورنده دارند. پلیمرها را می توان در کاربردهای بسیاری اعم از جلیقه های ضد گلوله، لوح های فشرده (CD)، طناب ها و صفحات کریستالی مایع (LCD) تا فنجان قهوه و لباس استفاده کرد.
نیمه هادی ها:
نیمه هادی ها بر پایه آرسنید گالیوم، ژرمانیوم و سیلیسیم، مانند آنهایی که در کامپیوترها و قطعات الکترونیکی استفاده می شوند، بخشی از دسته وسیعی از مواد الکترونیکی به شمار می آیند. هدایت الکتریکی مواد نیمه هادی بین هدایت الکتریکی عایق های سرامیکی و  هادی های فلزی می باشد. نیمه هادی ها عصر ارتباطات را توانمند کرده اند. در برخی از نیمه هادی ها میزان هدایت را می توان کنترل کرد تا تجهیزات الکتریکی مانند ترانزیستورها، دیودها و غیره که در ساخت مدارهای مجتمع به کار می روند توانمند عمل کنند. در بسیاری از کاربردها، تک بلور های بزرگی از نیمه هادی ها را نیاز داریم. این ها از مواد مذاب حاصل می شوند. اغلب پوشش های نازک مواد نیمه هادی  با استفاده از فرایندهای ویژه ای نیز تولید می شود.
 مواد کامپوزیتی:
هدف اصلی از توسعه کامپوزیت ها ترکیب خواص مواد مختلف است. کامپوزیت ها از دو یا چند ماده تشکیل می شود و دارای خواصی است که در هیچ یک از آن ها پیدا نمی شود. بتن، تخته چندلا، و فایبر گلاس  مثال هایی از مواد کامپوزیتی می باشند. فایبر گلاس   با پراکنده کردن رشته های شیشه ای در یک زمینه پلیمری ساخته می شود. رشته های شیشه ای پلیمرها را بدون افزایش چگالی  سفت تر می کند. با کامپوزیت ها می توانیم موادی سبک، محکم، انعطاف  پذیر، مقاوم به دمای بالا یا از طرف دیگر ابزارهای برشی سخت و مقاوم به شوک که خرد کننده هستند تولید کنیم. در هواپیماها و فضاپیماهای پیشرفته کامپوزیت هایی چون پلیمرهای تقویت شده با رشته های کربنی به وفور استفاده می شوند. در ساخت تجهیزات ورزشی مانند دوچرخه، چوب های گلف، راکت های تنیس و غیره از انواع مختلف مواد کامپوزیتی که سبک و محکم هستند استفاده می شود.
واحدهای درسی دوره کارشناسی مهندسی مواد و متالورژی
در دوره کارشناسی رشته مهندسی مواد و متالورژی تعداد کل واحدهای درسی اعم از نظری و عملی ۱۴۰ واحد بوده که به شرح زیر می باشد:

 • دروس عمومی              ۲۰  واحد
 • دروس پایه                    ۲۷  واحد ( ۲۳ واحد نظری و ۴ واحد عملی)
 • دروس اصلی                 ۵۸  واحد ( ۵۰ واحد نظری، ۳ واحد عملی، ۲ واحد کارآموزی، ۳ واحد پروژه)
 • دروس تخصصی          ۲۰   واحد
 • دروس اختیاری             ۱۵  واحد
آزمایشگاههای گروه‌:
 • آزمایشگاه خواص مکانیکی مواد
عملکرد موفقیت آمیز فلزات در برآورده ساختن نیاز های طراحی ، شرایط کاری خاص و امکان تولید در ابعاد مناسب به میزان بسیار زیادی به خواص مکانیکی آن ها بستگی دارد که به منظور بررسی این خواص از آزمون های مکانیکی استفاده می شود. آزمایشگاه خواص مکانیکی مواد گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی ارومیه  مجهز به دستگاه آزمون کشش یونیورسال با ظرفیت ۵ تن جهت کشش نمونه های فلزی آهنی و غیر آهنی بدون وجود محدودیت در شکل  نمونه های اولیه ( شامل نمونه های گرد و تخت ) می باشد. آزمون های خمش و فشار نیز توسط این دستگاه انجام می شود. علاوه بر این، آزمایشگاه مجهز به دستگاه آزمون ضربه با ظرفیت 300 ژول برای ارزیابی تافنس ضربه ی نمونه های مختلف فلزی می باشد. همچنین آزمون های سختی سنجی ماکرو به روش های برینل،راکول و ویکرز و نیز میکرو سختی سنجی از دیگر توانایی های این بخش می باشند.
 • آزمایشگاه متالوگرافی
متالوگرافی به معنای بررسی و مطالعه‌ی ریز ساختار داخلی فلزات می‌باشد. در آزمایشگاه متالوگرافی گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی ارومیه  ساختار فلزات و آلیاژها در مقیاس میکرو و ماکرو  با استفاده از میکروسکوپ‌های  نوری مورد بررسی قرار می‌گیرد. مقایسه‌ی این نتایج با استانداردهای‌ مربوطه، به پیش‌بینی  خواص مکانیکی و فیزیکی، بررسی عیوب ساختاری و سطحی کمک می‌کند. این تحلیل‌ها جهت تخمین عمر مفید  قطعات، بررسی علل شکست و مهندسی معکوس مورد استفاده قرار می‌گیرند. فعالیت اصلی این آزمایشگاه در دو بخش ماکروگرافی و میکروگرافی انجام می‌شود. در عمل، ماکروگرافی ساختار فلزات، آلیاژها، و به طور کلی مواد، به گونه‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرند که با چشم  غیرمسلح یا بزرگنمایی کم  قابل رویت باشد. به این منظور ابتدا سطح نمونه توسط عملیات سنباده زنی با شماره های مختلف از درشت تا ریز صیقلی می شود و سپس  توسط محلول‌های شیمیایی مخصوص حکاکی (اچ) می‌شود. این عوامل شیمیایی فازهای روی سطح فلزات را حل  کرده و اجزای مختلف آن، حفره‌ها، ترک‌ها و دیگر معایب را مشخص می‌کنند. بررسی ماکروگرافی شامل مقاطع  جوش و شمش‌ها، بررسی خطوط سیلان ماده و.. استبخش میکروگرافی که به هدف مطالعه و شناخت ساختار داخلی مواد از نظر دانه‌بندی، مرزدانهها، توزیع دانه‌‌‌ها و فازهای تشکیل‌دهنده‌ی فلز می‌باشد. در این آزمایشگاه بزرگنمایی نمونه‌های آزمون از ۵0 تا 1000 برابر  امکان‌پذیر است. بررسی ساختار میکروسکوپی شامل تهیه و تفسیر تصاویر میکروسکوپ نوری از فازهای موجود، تعیین درصد حجمی فازها، بررسی عیوب میکروسکوپی (آخال، حفره، ترک و...)، تعیین اندازه‌ی دانه، تعیین ضخامت و کیفییت پوشش، تعیین عملیات حرارتی انجام شده و... در مواد فلزی آهنی (فولاد و چدن) و غیر آهنی (آلومینیوم، مس، منیزیم و...) می‌باشد.
 • آزمایشگاه عملیات حرارتی
عملیات حرارتی فلزات شامل سیکلهای گرم وسرد کردن کنترل شده فلز به منظور دستیابی به ریزساختار و  خواص مکانیکی مطلوب در آن است. انجام عملیات حرارتی بر روی بسیاری از آلیاژهای فلزی باعث ارتقای خواص مکانیکی و یا بهینه شدن این خواص خواهد شد. از این رو امروزه عملیات حرارتی آلیاژها در صنعت از اهمیت وی‍ژه­ای برخوردار است. آزمایشگاه عملیات حرارتی گروه مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی ارومیه  با دارا بودن انواع کوره های مقاومتی باکس، تیوبی، و حمام نمک با حجم های مختلف امکان انجام سیکل­های مختلف عملیات حرارتی  بر روی آلیاژهای آهنی شامل انواع فولادها و چدن ها و آلیاژهای غیرآهنی وجود دارد. فرایندهائی که در آزمایشگاه عملیات حرارتی انجام می شود شامل موارد زیر می شوند:
 • عملیات حرارتی آستنیته و کوئنچ فولادها در محیط­های آب و روغن 
 • عملیات حرارتی آنیل فولادها شامل آنیل کامل و همدما
 •  عملیات حرارتی تحت گاز خنثی
 •  عملیات حرارتی آستمپر و مارتمپر فولادها و چدنها توسط حمام نمک
 •  عملیات حرارتی سختی پذیری فولادها (آزمون جامینی)
 • عملیات حرارتی همگن کردن، کروی کردن و تنش گیری فولادها و چدنها
 •  عملیات حرارتی رسوب سختی آلیاژهای آلومینیم
 
 • آزمایشگاه انجماد و ریخته گری:
بررسی فرآیند ریخته‌گری و انجماد فلزات هدف اصلی این آزمایشگاه است. برای این منظور، تجهیزات موجود را به سه بخش می‌توان تقسیم نمود که عبارتند از: کوره‌های ذوب، ابزار قالب‌گیری و مدل‌سازی و تجهیزات ارزیابی کیفیت ماسه. کوره‌های موجود در این آزمایشگاه  شامل کوره‌های زمینی و مقاومتی می‌شوند. در این آزمایشگاه قابلیت ریخته‌گری فلزات غیر آهنی مانند آلیاژهای پایه آلومینیوم، مس و منیزیم وجود دارد.
 
 

 
دفعات مشاهده: 17 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
>
مهندسی مواد Materials Engineering
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 3991