برگشت به دانشگاه صنعتی ارومیه
   [صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با روابط عمومی::
روابط عمومی دانشگاه::
مدیریت و کارکنان::
اخبار و اطلاعیه ها::
آشنایی با دانشگاه صنعتی ::
فرم ها::
نشریات::
آلبوم عکس::
تلفن های دانشگاه::
تماس با ما::
آرشیو اخبار و اطلاعیه ها::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
آخرین مطالب بخش
:: برگزاری نخستین مراسم هیئت مذهبی دانشگاه
:: اداء دین دانشگاه صنعتی ارومیه به آرمان بلند آزادی قدس شریف
:: دسترسی به آخرین فهرست نشریات نامعتبر و جعلی خارجی اعلامی توسط وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری
:: جلسه تبیین و آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان برگزار شد
:: آئین نامه جدید عضویت و اعطای وام با شرایط جدید در صندوق رفاه اعضای هیئت علمی و کارکنان
:: برنامه استخر اساتید و کارکنان دانشگاه
:: ثبت نام اینترنتی وام های صندوق رفاه دانشجویی نیمسال دوم سالتحصیلی 96-1395
:: ثبت نام وام دکتری صندوق رفاه دانشجویان مرحله اول سه ماهه زمستان (دی، بهمن واسفند)
:: کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه بخشی از سبد ارزاق شب یلدای خود را به کودکان بی سرپرست اهدا کردند
:: چند جلد کتاب توسط دکتر ایوب بارسم ممقانی به دانشگاه صنعتی ارومیه اهدا شد
:: میزان آشنایی جامعه علمی کشور با مصادیق تخلفات علمی
:: دکتر محمد سیروس آذر دانشیار گروه مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی ارومیه به عنوان پژوهشگر برتر استان آذربایجان غربی انتخاب شد
:: رئیس دانشگاه از نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان و غرفه دانشگاه بازدید کرد
:: پژوهشگران و فناوران برتر استان آذربایجان غربی تجلیل میشوند
:: دستور العمل نحوه بررسی تخلفات پژوهشی
:: تکذیب دعوت ریاست دانشگاه صنعتی ارومیه از سعید جلیلی برای سخنرانی مراسم روز دانشجو این دانشگاه
:: سربرگ انگلیسی دانشگاه صنعتی ارومیه تصویب شد
:: دوره آموزش کوتاه مدت حقوق مهندسی (نیاز اساسی جامعه مهندسی)
:: بازدید آقای حضرت پور نماینده مردم شهرستان ارومیه در مجلس شورای اسلامی از دانشگاه صنعتی ارومیه
:: جشنواره ایده های برتر آذربایجان غربی(جابا)
آخرین مطالب سایر بخش‌ها
:: سامانه LMS
:: ترم تابستانی دانشگاه صنعتی ارومیه 98 به صورت مجازی
:: دوره های ارتقاء پایه صلاحیت اجرا
:: برنامه های زمانبندی و گروهبندی دوره های نظام مهندسی سال 1398
:: قابل توجه شرکت کنندگان دوره های HSE
:: دعوت به مصاحبه دانشگاه صنعتی ارومیه برای دوره دکتری (Ph.D) سال 1398
:: تمدید مهلت ثبت نام در دوره های نظام مهندسی
:: ثبت نام دوره های ارتقای پایه و صلاحیت اجرا و دوره های HSE
:: برگزاری دوره آموزشی اطفاء حریق در دانشگاه
:: اطلاعیه مهم در مورد دروس معارف اسلامی دانشگاه صنعتی ارومیه در مقطع کارشناسی
:: برگزاری آزمون مجدد سازمان نظام مهندسی استان
:: جلسه مشترک روسای محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای ارومیه
:: جلسه اساتید ممتحن گرایش پنج گانه دروس معارف اسلامی
:: شروع بکار خوابگاهها در سال 98
:: گزارش اجرایی دوره های شورای فنی سازمان برنامه و بودجه سال 97
:: گزارش اجرایی دوره های نظام مهندسی سال 97
:: زمان برگزاری آزمون مجدد
:: برگزاری آزمونهای مجدد دوره های ارتقا پایه و اجرا
:: آیین نامه تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان استعدادهای درخشان کارشناسی
:: زمان برگزاری آزمون ارتقاء پایه عمران نظارت 2به1 و 3به2
:: دکتر هاشمی :رشد علمی، پویایی و نشاط درفعالیت های دانشگاهی در گرو وجود قانون، آزادی و امنیت است ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۶/۱۰ | 
AWT IMAGEدکتر هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر اهمیت وجود قانون، آزادی و امنیت گفت: رشد علمی، پویایی و نشاط درفعالیت های دانشگاهی در گرو وجود قانون، آزادی و امنیت است و هرگونه فعالیت در دانشگاه ها باید با رعایت این سه امر صورت گیرد.
 به گزارش روابط عمومی، دکتر سید ضیا هاشمی در نشست معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور اظهار داشت: اولین محور که باید به عنوان تکلیف در دانشگاه‌ها رعایت کنیم ضرورت ایجاد فضای اعتماد، امید و نشاط در دانشگاه است. زیرا نه تنها این مسائل در درون دانشگاه‌ها اهمیت دارند، بلکه نشاط موجود در محیط دانشگاه بر جامعه نیز تاثیرگذار است و دانشگاه این نشاط را به جامعه تزریق می‌کند. بنابراین اگر در محیط دانشگاه یأس وجود داشته باشد روند توسعه کشور نیز با بحران روبرو می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه تلاش برای تقویت نشاط در دانشگاه‌ها از راهبردهای کلان وزارت علوم است، افزود: افرادی که دغدغه منافع کشور را دارند باید نسبت به تحقق نشاط در دانشگاه تلاش کنند و اولین گام دستیابی به این امر اعتماد متقابل دانشجویان، دانشگاهیان و مسئولان است.زیرا بی اعتمادی مسئولان کشور به نهاد دانشگاه سم مهلک برای کشور است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر اینکه جامعه دانشگاهی قشری دلسوز، صادق و پایبند به مصالح کشور هستند، گفت: جامعه‌ای که نتواند به دانشگاه به عنوان یک نهاد تولید کننده علم اعتماد کند به چه نهاد دیگری می‌خواهد اعتماد کند.
دکترهاشمی با بیان اینکه هدف جامعه دانشگاهی از نقد کردن، اصلاح چالش‌ها است ، گفت: هدف جامعه دانشگاهی از نقد ، اصلاح و تامین منابع و رفع چالش‌ها است. اگر نهاد دانشگاه چالش‌های پیش روی کشور را فریاد نزد چه نهاد دیگری می‌خواهد این چالش‌ها را بیان کند. شایسته ترین نهاد موجود در کشور برای نقد،‌ دانشگاه است. نهادی که به هیچ گروه و جناحی وابسته نیست و نباید باشد.
وی ادامه داد: دانشگاه محلی برای یادگیری و تمرین این است که چگونه می‌توان بین سه امر مذکور تعادل ایجاد کرد. در همین راستا باید تشکل‌های دانشجویی و اساتید فعال باشند. از طرف دیگر با توجه به اینکه خواسته‌ها و موضوعات مختلفی در فضای دانشگاه وجود دارد باید تشکل‌های مختلفی برای پاسخگویی به همه خواسته‌ها وجود داشته باشند. به عبارت دیگر متناسب با شرایط باید زمینه فعالیت تشکل‌های متنوع فراهم شود.
وی در ادامه با تاکید بر اهمیت شکل‌گیری تشکل‌ها اظهار داشت: هیچ مسئول دانشگاهی نباید از ظهور و فعالیت تشکل جدید واهمه داشته باشد. تشکلی که زمانی تشکیل شده و امروز دیگر جایگاهی ندارد شاید تشکل یکبار مصرف یا چندبار مصرف بوده که دوره‌اش سر آمده است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر اینکه مبنای مجوز فعالیت برای تشکل‌ جدید فقط قانون است، اظهار کرد: خطوط قرمز ما برای ایجاد تشکل جدید حفظ منافع ملی و حفظ مقدسات دینی است و افراد برای ایجاد تشکل نباید بر خلاف این دو امر عمل کنند. تشکل‌هایی مورد حمایت قانون هستند که فعالیت آنها بر اساس منافع ملی باشد و تخطی از این چارچوب‌ها برای ما پذیرفته شده نیست.
وی در ادامه با اشاره به ترویج کرسی‌های آزاد اندیشی گفت:‌ضرورت بسط فضای نقد و تفکر انتقادی، ترویج کرسی‌های آزاد اندیشی است. دانشگاه به عنوان مهم ترین نهاد تولید علم زمانی کارآمد است که در آن امکان نقد، گفتگو و آزاد اندیشی وجود داشته باشد. نمی‌توان این سه امر را محدود کرد و انتظار کارکرد درست داشت. لذا ترویج کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها از اولویت‌های وزارت علوم است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر اینکه التزام به استقلال دانشگاه ها تضمین آزادی بیان است، افزود: کرسی‌های آزاد اندیشی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز هست، راهبرد کلان آموزش عالی کشور است. ما به عنوان مسئولان و مدیران دانشگاهی کشور باید فضایی را فراهم کنیم که دانشجویان استقلال و اعتماد به نفس داشته باشند و در رهگذر نقد، از یکدیگر بیاموزند و با همه تمایزها در کنار یکدیگر زندگی مسالمت آمیز داشته باشند و ضمن پایبندی بر حقوق شهروندی، یکدیگر را نقد کنند و توجه داشته باشند که نقد علمی با تهمت تفاوت دارد. دانشجویان باید اطمینان پیدا کنند که مسئولان کشور تحمل نقد‌های آنها را دارند.
دکترهاشمی با بیان اینکه عقل و منطق حکم می‌کند که اداره دانشگاه و رونق گرفتن کرسی‌ها را باید به خود دانشگاهیان واگذار کرد، گفت: دانشگاه نیز باید در برابر جامعه پاسخگو باشد.
وی با اشاره به توافقات هسته‌ای اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته دانشگاهیان از توافق اخیر در سطح جهانی استقبال کردند. زیرا توافق اخیر حاصل موفقیت علمی بود. از این نظر که دانشمندان علمی به نحوی که همه جهان نیز اذعان کرده‌اند توفیق دانش انسانی در عرصه بین روابط بین الملل و سیاسی را نشان داده‌اند و توانایی گفت و گو، تعامل، رقابت در عرصه دشوار را پیدا کرده‌اند که این توفیق توسط مسئولان دانشگاهی کسب شد.
وی ادامه داد: توافق هسته‌ای برای کشور به دلیل شکست تحریم،‌ حفظ حقوق، ایستادگی در برابر زورگویی قدرت بزرگ یک پیروزی تاریخی بوده و این توافق در سایه وحدت و همدلی بهترین راه برای حل مسائل است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ادامه با اشاره به انتخابات مجلس با بیان اینکه دانشگاه در ایران به دلیل موقعیت اجتماعی‌اش در انتخابات نقش اساسی و پیشگامی دارد، اظهار کرد: دانشگاه در انتخابات باید از هرگونه رفتار و کرداری که آن را در مظان سیاست زدگی و جناحی بودن قرار می‌دهد دوری کند. دانشگاه در انتخابات باید نقش آگاهی بخشی و روشنگری خود را به خوبی نشان دهد لذا درب دانشگاه به روی همه افراد،‌  و احزابی که به دنبال ارائه برنامه‌های خود هستند باز است. اما در عین حال دانشگاه نباید به جولانگاه احزاب و گروه‌های سیاسی تبدیل شود.
دکترهاشمی درادامه گفت:‌ دانشگاه در عین التزام به قانون و امنیت، دعوت به قانونگرایی می‌کند و نقش نظارتی خود را فراموش نخواهد کرد. دانشگاه باید محلی برای طرح مسائل کلان اجتماعی و سیاسی در یک فضای عقلانی، علمی و بی طرف باشد.
وی با بیان اینکه امروزه در پرتو تحولات علمی و تکنولوژی، محیط پیرامونی به شدت در حال تغییر است گفت: هرگونه برنامه ریزی آموزشی، پژوهشی،‌ فنی و فرهنگی در جامعه دانشگاهی مشروط به شناخت اقتضائات و نیازهای نسل جوان و کنونی کشور است. تا زمانی که ما درک درستی از تحولات در حال وقوع نداشته باشیم و ندانیم این تحولات چه تاثیری بر محیط پیرامونی ما می‌گذارد و دانشجو و نسل کنونی ما چگونه از این فضا متأثر است و چه نیازهایی دارد نمی‌توانیم سیاست گذاری و برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم.
دکترهاشمی در پایان خاطرنشان کرد: از این منظر باید دست ما به سوی دانشگاهیان،‌اساتید و پژوهشگران گشوده باشد که با مطالعه دقیق، شناخت و درک درستی از میدان پیرامونی به ما ارائه دهند. در این هیچ تردیدی وجود ندارد که تحولات رخ داده، جامعه ایرانی به ویژه نسل جوان را به شدت متاثر ساخته و با نسلی مواجه هستیم که علایق، سلایق، آرزوها، آمال و امیدهایش با نسل‌های قبل بسیار متفاوت است.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 1435 بار   |   دفعات چاپ: 499 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
روابط عمومی publicrelations
Persian site map - English site map - Created in 0.11 seconds with 46 queries by YEKTAWEB 3921