تاریخچه دانشگاه صنعتی ارومیه


هیئت موسس دانشگاه صنعتی ارومیه در تابستان 1384 تشکیل و شروع بکار نمود. پیرو اخذ موافقت اصولی تأسیس دانشگاه صنعتی ارومیه با عنایت ویژه رئیس جمهور محترم جناب آقای دکتر احمدی نژاد و با پیگیری مسئولین امر، ردیف بودجه مستقلی برای این دانشگاه با پیشنهاد دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی ایران ایجاد گردید. با کسب مجوز شروع فعالیتهای آموزشی-پژوهشی در سه رشته مهندسی فناوری اطلاعات(IT)، مهندسی مکانیک و مهندسی صنایع در مقطع کارشناسی  در اسفند ماه 1385 دانشگاه صنعتی ارومیه رسماً شروع بکار نمود.

توسعه عمرانی دانشگاه
در ششم اسفند ماه 1385 دانشگاه صنعتی ارومیه در زمینی به مساحت 2 هکتار در 5/2 کیلومتری شهر ارومیه و در امتداد جاده بند و رودخانه شهرچای بصورت رسمی شروع به فعالیت نمود. ساختمان موجود در محوطه با متراژی در حدود 1500 مترمربع قبلاً توسط سازمان آب منطقه ای استان و با نام ساختمان مطالعات و تحقیقات «برف و یخ» احداث گردیده بود.
 افزایش دانشجو و نیاز مبرم به فضاهای آموزشی و اداری، مسئولان دانشگاه را برآن داشت تا عملیات احداث اولین دانشکده در شهریور سال 86 آغاز گردد. فاز اول دانشکده مهندسی شیمی در زمینی به مساحت 900 مترمربع و با زیربنای 2500 مترمربع در مهر ماه 1387 به بهره برداری رسید. نیاز به سالن مطالعه و سایت رایانه مجهز با عث گردید همزمان با احداث فاز اول دانشکده مهندسی شیمی، کلنگ طرح توسعه ساختمان اداری توسط استاندار محترم در اردیبهشت سال 1387 به زمین زده شودکه با طرحی بسیار زیبا توسط پیمانکاران مجرب و با متراژ 850 مترمربع احداث گردید. 
رشد میزان جذب دانشجو باعث شد تا احداث فاز دوم دانشکده مهندسی شیمی نیز در فروردین ماه سال 1388 آغاز شود. این طرح ضمن اتصال به ساختمان مرکزی و فاز اول دانشکده مهندسی شیمی، باعث بوجود آمدن ساختمانی واحد با ویژگی های منحصر بفرد گردید.

واگذاری مالکیت شهرک فناوری الکترونیک و صنایع غذایی به دانشگاه صنعتی ارومیه از جمله دستاوردهای ارزشمند دور سوم سفر محترم جمهور و هیئت دولت به استان آذربایجان غربی بشمار می رود. این واگذاری ثمره تلاشهای خستگی ناپذیر مسئولین دانشگاه و مساعدت مقامات استان بوده و با هدف پربارتر نمودن تعامل نخبگان صنعت و دانشگاه صورت گرفته است. 

برج دانشگاه صنعتی ارومیه که شامل دانشکده های مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات و مهندسی صنایع و مدیریت می باشد با زیربنای 25 هزار مترمربع و در 15 طبقه در ضلع جنوبی دانشگاه در حال احداث می باشد که یکی از پروژه های منحصر بفرد شهر ارومیه خواهد بود.
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 6743 بار   |   دفعات چاپ: 896 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 204 بار   |   0 نظر